Літопис ліцею: від витоків до сьогодення
Турчинівський професійний ліцей розміщений в мальовничому селі Турчинівка Чуднівського району Житомирської області, має багату історію і прекрасні традиції. Архівні матеріали свідчать, що у 1920 році в селі Турчинівка було відкрито сільськогосподарську школу, хоча точну дату її відкриття встановити не вдалося. Достовірно відомо, що рішення про необхідність такої школи було прийнято 4 січня 1920 року на з’їзді комбідів П’ятківської волості. Зокрема з’їзд постановляє: «З огляду на те, що в Житомирському уїзді до цих пір не відкрито ні одного сільськогосподарського училища, а наш район є землеробським, просимо Житомирський Уземлевідділ і Волинський Губземвідділ прийняти всі міри для відкриття в цьому році в селі Турчинівка сільськогосподарського училища і асигнувати необхідні кошти для цього…».
Сільськогосподарська школа була розміщена в місцевому панському маєтку. Справді, на території села знаходиться панський будинок, закладений Федором Артемовичем Терещенком, – одним із відомих братів – цукрозаводчиків, у 1889 році. Завершення будівництва здійснювалося дочкою Ф.А. Терещенка Наталією Федорівною Уваровою, яка отримала маєток у спадок. Будівництво закінчилось у 1900 році, про, що свідчать дати викарбувані на будинку. Отож, на момент відкриття сільськогосподарської школи приміщення було відносно нове і придатне для функціонування. Крім навчального процесу школа вела і організовувала господарську діяльність.
Зміцнення її навчальної і виробничої бази дало можливість у 1924 році реорганізувати школу у сільськогосподарський технікум, який готував агрономів-рільників середньої кваліфікації. Для освоєння спеціальності набиралися учні після закінчення 7 класів середньої школи на 4-х річний термін навчання. Технікум щороку випускав близько 60 спеціалістів.
Мирний поступальний розвиток сільськогосподарського технікуму був перерваний подіями Великої Вітчизняної війни і вступники 1938 року змушені були припинити навчання і продовжити його лише по закінченні війни. У період між 1941–1945 рр. в стінах технікуму розміщувався військовий госпіталь. На щастя навчальний корпус під час війни не постраждав, що дало можливість відносно легко відновити навчальний процес по закінченню військових дій на території України.
Всебічне зростання сільськогосподарського технікуму вимагало будівництво нових навчальних корпусів, господарських приміщень, збільшення кількості сільськогосподарського реманенту. Аби усунути всі ці наростаючі проблеми було прийнято рішення про злиття Турчинівського сільськогосподарського технікуму із Новочорторийським радгоспом-технікумом, де крім ветеринарного відділення з 1985 року було відкрито агрономічне відділення.
9 серпня 1985 року було видано наказ №200 державного комітету УРСР по професійно-технічній освіті про відкриття в селі Турчинівка Чуднівського району Житомирської області середнього професійно-технічного училища. У відповідності до вищезгаданого наказу Житомирське обласне управління професійно-технічної освіти видало наказ №145 від 19 серпня 1985 року про відкриття Турчинівського СПТУ-30. Училище було сформовано на базі Іванопільського філіалу від Любарського СПТУ-37, який був переведений у село Турчинівка. Навчання в училищі розпочалося 1 вересня 1985 року. Протягом 1985-1986 навчального року СПТУ-30 здійснювало підготовку спеціалістів, які вступали ще до Іванопільського училища. Крім цих учнів було набрано 6 груп за професіями: електрогазозварник, майстер-плодоовочівник, машиніст холодильних установок, тракторист-машиніст. На базі училища у 1986 році було відкрито місячні курси з перепідготовки комбайнерів зернозбиральних та бурякозбиральних машин, трактористів-машиністів Т-150, а в 1987 році було здійснено набір учнів з 3-х річним терміном навчання з професії «Лаборант хіміко-бактеріологічного аналізу».
З 1990 року в Турчинівському СПТУ здійснюється підготовка водіїв автотранспортних засобів.
В 2015 році училище перейменовано на Турчинівський професійний ліцей (наказ Міністерства освіти і науки України від 11.06.2015 №614 «Про зміну назви Професійно-технічного училища №30 с. Турчинівка»).
На даний час в Турчинівському професійному ліцеї ведеться підготовка учнів за професіями: «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва (категорії «А1», «А2», «В1»; слюсар з ремонту с/г машин та устаткування; водій автотранспортних засобів (категорія «С»)»; «Електрогазозварник; слюсар-ремонтник»; «Лаборант хіміко-бактеріологічного аналізу; апаратник пастеризації та охолодження молока».
Учням нашого ліцею можна лише позаздрити. Адже у дитячих кімнатах, нині кабінетах, відчувається домашній затишок і благополуччя тієї графської родини. На стелях залишилися ті самі орнаменти, стіни прикрашають ті ж самі колони і арки, у вестибюлі стоїть те ж саме дзеркало, в яке, можливо не раз заглядалася Наталія Уварова. З розумінням історичної цінності учні ліцею трепетно відносяться до цієї архітектурної пам’ятки.